Královský hrad uprostřed křivoklátských lesů. Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Nabízí širokou škálu architektonických stylů, které vedou od Přemyslovců až po současnost. Počátky osídlení sahají až do doby kamenné. Za panování Přemysla Otakara II. byl dokončen rozsáhlý a velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn za vlády Václava IV. a později za Vladislava II. Jagellonského. Královská rezidence byla využívána i jako velmi obávané vězení, kde se odehrála temnější část její historie.
Hrad Karlštejn založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.
Zámek Nižbor se nad Berounkou tyčí již od druhé poloviny třináctého století. Založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.
Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách, sedm kilometrů jižně od Berouna v chráněném území CHKO Český kras, nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn. Koněpruské jeskyně jsou nejdelší jeskynní systém v Čechách. Jedná se o rozsáhlý třípatrový jeskynní systém budovaný v devonských vápencích s výškovým rozdílem mezi jednotlivými patry asi 70 m.
Amerika je název pro soustavu jámových vápencových lomů v Českém krasu, které jsou propojené podzemními štolami. Mezi nejznámější patří Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, několik dalších větších i menších lomů se nachází v okolních lesích. Zmíněné lomy se nacházejí u obce Mořina v Českém krasu.
Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí. Kde ho najdete: Ve Stradonicích u kostela opusťte silnici a stoupejte po turistické značce nad obec, odměnou vám bude pěkný výhled. Po příjemné polní cestě dojdete až k místu, kde jsou ještě patrné zbytky opevnění a vstupu. Na vstupní ceduli se dozvíte něco zajímavého o opevnění. V prostoru hradiště vás další tabule seznámí se stavbami, jejichž zbytky odkryl archeologický výzkum. Pokračujete-li dál a vystoupáte do nejvýše položeného místa, do bývalé akropole, čeká vás tu kříž, který označuje místo, kde byl v roce 1877 nalezen keltský poklad.
Svatý Jan pod Skalou se nachází v samém srdci přírody Českého krasu a již po několik staletí je vyhledávaným turistickým cílem. Vděčí za to nejen překrásné přírodě, ale také bohaté historii, spojené s areálem býv. Benediktýnského kláštera a postavou prvního českého poustevníka sv. Ivana. Díky snadné dostupnosti z nedaleké Prahy je Svatý Jan pod Skalou - po hradu Karlštejn - druhým nejnavštěvovanějším místem na Berounsku.
Výlet z Berouna do Karlštejna zvládne hravě každý, na úseku vás čeká pouze jeden jez v Berouně, který se přenáší. Vodáckou výpravu začnete v královském městě Beroun na říčním kilometru 35,5 v Autocampu Beroun Na Hrázi. Do Berouna se lze pohodlně dopravit vlakem či autobusem, nádraží je od kempu vzdáleno zhruba 30 minut chůze, cílem je Autokemp Karlštejn. Délka 9 km.